Skocz do zawartości

Zdjęcie

Tosca 303

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Malipczuk

Malipczuk

Member

• Members
  • PipPip
  • 131 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 20 grudzień 2014 - 09:30

Amplituner klasy popularnej produkowany przez Dzierżoniowskie Zakłady Radiowe Diora na przełomie lat 80 wzorniczo dopasowany do wież serii "Semi Slim Line". Tosca 303 była powszechnie dostępnym sprzętem w czasie swojej produkcji, jej cena nie była zaporowa dzięki czemu wyprodukowano i sprzedano ogromną ilość egzemplarzy. Amplituner ten był stosunkowo prostą konstrukcją, elektrycznie wzorowany był na zodiaku, posiadał standardową wtedy skalę na sznurku, wskaźnik dostrojenia oraz diodę sygnalizującą stereo - skala podświetlana była dwoma żarówkami R5 często spotykanymi w innym sprzęcie Unitry. Tosca 303 brzmiała raczej źle, wiązało się to z wbudowanym ostrym konturem i nieudolnie wykonanym przedwzmacniaczem, końcówka mocy nie poprawiała sytuacji jej budowa również była niezwykle prosta wręcz podręcznikowa, wzmacniacz nie posiadał żadnych zabezpieczeń elektrycznych - zwarcia zazwyczaj kończyły się uszkodzeniem stopnia prądowego a i nawet bez zwarć wzmacniacz często ulegał uszkodzeniu wiązało się to z zastosowaniem tranzystorów niskiej jakości, potencjometry działały krokowo co znacząco pogarszało komfort pracy z urządzeniem, sekcja tunera również nie posiadała wybitnych parametrów jednak jej czułość była stosunkowo dobra dzięki czemu odbiór radiowy był satysfakcjonujący. Tosca w czasie swojej produkcji posiadała przestarzałe ganizda DIN oraz gniazda głośnikowe WG-2 (z wyjątkiem modelu AWS 306 produkowanego na eksport) sytuacja poprawiła się wraz z modelem Tosca AWS 307 gdzie zastosowano już złącza cinch, pracował on również na nowym paśmie CCIR. Pod koniec lat 90'tych wyprodukowano AWS 504 "Tosca 2".

Dane Techniczne: 

znamionowa moc wyjściowa: 2×20 W przy Robc=2×8 Ω, h≤0,7% i f=1 kHz
pasmo przenoszenia: 40÷16 000 Hz 
zakres regulacji barwy dźwięku: ±10 dB dla 100 Hz i 10 kHz 
zasilanie: sieć 220 V - 50 Hz 
dopuszczalny pobór mocy: ok. 100 VA 
wymiary: 440×90×260 mm
masa: ok. 7,1 kg

Opis powstał dla unitrafan.pl  jego kopiowanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.

Załączone pliki

• Załączony plik  Tosca.png   351,99 KB   2 Ilość pobrań

Użytkownik Malipczuk edytował ten post 16 styczeń 2015 - 08:09

• 0

#2 Arbitrator

Arbitrator

nibbleidea

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisano 21 grudzień 2014 - 03:06

Faktycznie z tymi żarówkami tak było, doskonale pamiętam. Natomiast Tosca ciekawie brzmiała z gramofonem z wkładka magnetyczną. To oczywiście tylko moje prywatne odczucie.

• 0

#3 Malipczuk

Malipczuk

Member

• Members
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 23 grudzień 2014 - 01:07

Przedwzmacniacz gramofonowy w tosce był niezwykle prosty, co prawda nie miałem przyjemności słyszeć jakiegokolwiek gramofonu pod toscą ale jestem niemal pewien, że zniekształcenia i szumy były potworne ;) tosce i inne podobne konstrukcje typu Ws432/442 raczej ciężko potraktować poważnie pod względem współpracy z gramofonem, zapewne dużo lepiej sprawdził by się zewnętrzny przedwzmacniacz gramofnowy podłączony do gniazda magnetofonowego.

• 0

#4 Arbitrator

Arbitrator

nibbleidea

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisano 23 grudzień 2014 - 04:36

Przedwzmacniacz gramofonowy w tosce był niezwykle prosty, co prawda nie miałem przyjemności słyszeć jakiegokolwiek gramofonu pod toscą ale jestem niemal pewien, że zniekształcenia i szumy były potworne ;) tosce i inne podobne konstrukcje typu Ws432/442 raczej ciężko potraktować poważnie pod względem współpracy z gramofonem, zapewne dużo lepiej sprawdził by się zewnętrzny przedwzmacniacz gramofnowy podłączony do gniazda magnetofonowego.

Rozmawiamy o czasach gdy teoretyczne i praktyczne odczucia budowane były na rynku RTV , kiedy szum i zniekształcenia nie miały odnośnika w postaci obecnych osiągnięć technologicznych. By wspomagać ocenę sprzętów na ówczesne czasy kolumny miały tabliczki a instrukcje obsługi masę informacji pomijające fakt autoreklamy. Jak będziesz miał okazję, podłącz sobie do tego gramofon i posłuchaj sobie Dire Straits - Brothers In Arms. Uwierz mi zmienisz zdanie. Dlatego między innymi posiadam taką a nie inna kolekcję płyt winylowych. Fakt że nie posiadam już teraz gramofonu z tamtego okresu ale to właśnie tamten czas zostawił głęboką rysę dzięki , której trwam w przekonaniu że nic nie zastąpi takiego klimatu jaki daje prosty wzmacniacz i zwykły gramofon.   

• 0

#5 Malipczuk

Malipczuk

Member

• Members
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 23 grudzień 2014 - 05:33

Ależ ja nie równam tosci to obecnych czasów, bo to było by już głębokim nietaktem mam na myśli to, że ówczesne rozwiązania konstrukcyjne pozwalały już na pracę z gramofonem na przywoitym poziomie, większość zagranicznych amplitunerów chociażby ymahy miała bardzo dobre przedwzmacniacze gramofnowe w najgorszym wypadku realizowane na układach scalonych które mimo wszystko były duże lepsze, tosca 303 a co gorsza wzmacniacz typu WS 432/442 (i zresztą 60% innych wzmacniaczy) posiadały przedwzmacniacz gramofonowy wykonany na tranzystorach które zagraniczni producenci wstydzili by się montować nawet w zasilaczach w dodatku układ był banalny, takie rozwiązania jak w tosce stosowano w pierwszych przedwzmacniaczach gramofonowych, już w momencie wprowadzenia do produkcji tego amplitunera układ ten był archaiczny i niestety nie miał prawa zapewnić komofrtowej współpracy z gramofonem. Jasne, że proste rozwiązania często się sprawdzają ale są tego pewne granice, granicami tymi są wymagania odnośnie budowy takich układów (pracujących na tak małych czułościach) poza tym, jak diora mogłaby wgl. skonstruować dobry przedwzmacniacz gramofnowy jak elementy elektroniczne które mieli do budowy sprzętu miały taki rozrzut parametrów, że co drugi wzmacniacz grał inaczej.

Użytkownik Malipczuk edytował ten post 23 grudzień 2014 - 05:34

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych